Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź edukację z języka francuskiego, nauki gry na perkusji!

JAK SKUTECZNIE KONTAKTOWAĆ SIĘ Z INNYMI UMYSŁAMI

Twój trzylatek wciąż moczy się w łóżku. Zawiodły niezliczone rozmowy z dzieckiem. Postanawiasz użyć komunikacji subiektywnej. Wchodzisz w stan alfa. Wyobrażasz sobie dziecko. Mówisz w myślach: „Ty wstrętny szczeniaku, jeżeli jeszcze raz zlejesz się w łóżko wytrę to twoim nosem!”

Czy taki przekaz jest skuteczny? Nie ma mowy. Złamałeś wszystkie trzy zasady. Jedyne, co zrobiłeś prawidłowo, to wejście w stan alfa, ale nawet tutaj przesunąłeś się prawdopodobnie w stronę stanu beta wyrażając swoje napięcie i irytację. W chwili, w której powiedziałeś „wstrętny szczeniaku”, zerwałeś połączenie. Stworzyłeś układ nadrzędności-podrzędności, który musi działać „wyłączająco” na prawą półkulę.

Wreszcie, posuwając się do groźby, z sobą w roli wymierzającego dziecku karę, wybrałeś separację – cechę charakterystyczną dla półkuli lewej. W tym momencie prawa półkula na pewno odmówi współdziałania. Myślenie w stanie alfa musi mieć charakter twórczy, a nie destrukcyjny. Aby komunikacja subiektywna mogła zaistnieć musimy zaakceptować drugą osobę jako równą sobie. Oferowane rozwiązania subiektywne muszą mieć charakter korzystny zarówno dla nadawcy jak i odbiorcy komunikatu.

Inną regułą komunikacji subiektywnej jest unikanie nadmiaru szczegółów. Szczegóły to sprawa lewej półkuli. Staraj się, by oferowane w subiektywnym komunikacie rozwiązanie problemów wzajemnych było możliwie proste, wolne od wszelkiego rodzaju „ale” i „jeżeli”. Spełniwszy te podstawowe wymagania powinieneś załatwić problem nocnego moczenia w następujący sposób:

Wejdź w stan alfa. Wyobraź sobie swoje dziecko. Powiesz w myślach: „Kochanie, czy nie byłoby lepiej, gdybyś wstał i zrobił siusiu w ubikacji? Byłoby ci wygodniej w łóżku. Lepiej by ci się spało. A my nie mielibyśmy kłopotu z praniem tylu prześcieradeł.”

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.