Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź edukację z języka francuskiego, nauki gry na perkusji!

Smoliste grzęzawisko

System oprogramowania jako produkt wymaga około dziewię- ciokrotnie więcej nakładów pracy niż składowe programy pisane indywidualnie, na własny użytek. Oceniam, że: opracowanie produktu programowego zwiększa pracochłonność trzykrotnie: zaprojektowanie, integracja i testowanie części składowych systemu zwiększa pracochłonność trzykrotnie: te elementy kosztów są w istocie od siebie niezależne. Programowanie jako rzemiosło „zaspokaja tkwiące w nas pragnienia twórcze i porusza naszą wrażliwość, wspólną wszystkim ludziom”, dając nam pięć rodzajów radości:

– radość tworzenia czegoś:

– radość robienia czegoś przydatnego dla innych ludzi:

– fascynację tworzeniem przedmiotów w rodzaju łamigłówek, składających się z ruchomych, zazębiających się części:

– radość ciągłego uczenia się, wykonywania niepowtarzalnych zadań:

– radość pracy z tak łatwym do obróbki tworzywem – czystą materią myślową – które niemniej istnieje, porusza się i działa w sposób nie osiągalny dla słów-obiektów.

Uprawianie rzemiosła sprawia jednak też ból. W nauce programowania najtrudniejsze jest dostosowanie się do wymogu doskonałości. Cele są wyznaczane przez innych i jest się zależnym od rzeczy (w tym zwłaszcza od programów), nad którymi nie sprawuje się kontroli: władza nie jest współmierna do odpowiedzialności.

Brzmi to gorzej niż jest w rzeczywistości: prawdziwy autorytet uzyskuje się dzięki randze własnych osiągnięć. Każdej twórczości towarzyszą żmudne godziny mozolnej pracy: programowanie nie jest wyjątkiem.

Prace nad przedsięwzięciem programistycznym postępują tym wolniej, im są bliżej ukończenia, podczas gdy oczekiwałoby się, że właśnie wtedy będą przebiegać szybciej. Produktowi, nad którym się pracuje, zawsze grozi, że zanim się go ukończy, będzie już przestarzały. Prawdziwy tygrys nigdy nie dorówna papierowemu, chyba że ma się sprawdzić w działaniu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.